Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ράλλυ Ιστορικών Αυτοκινήτων 2016: Τιτλούχοι

Το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ράλλυ Ιστορικών Αυτοκινήτων, θεσμός ράλλυ για αυτοκίνητα «ηλικίας» 25 ετών και άνω, ξεκίνησε στα μέσα Μαρτίου με το Εαρινό Ράλλυ Σπριντ, που πραγματοποιήθηκε σε χώμα και ολοκληρώθηκε στις αρχές Νοεμβρίου, με το ασφάλτινο Seajets 37ο Ράλλυ Παλάδιο.

Στην τελική βαθμολογία του Πρωταθλήματος προσμετρούσαν 7 αγώνες, με τους 5 (7o Autovision Ράλλυ Σπριντ Μπράλου, Ιστορικό Ράλλυ Ελλάδος – Άσφαλτος, 4o Athens Rally Sprint, 4ο Φθινοπωρινό Ράλλυ Αμαρύνθου, Seajets 37ο Ράλλυ Παλάδιο) να είναι ασφάλτινοι, τη στιγμή που δύο γύροι (Εαρινό Ράλλυ Σπριντ, Ιστορικό Ράλλυ Ελλάδος – Χώμα) πραγματοποιήθηκαν σε χώμα.

Οι αγώνες του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Ράλλυ Ιστορικών Αυτοκινήτων προσέλκυσαν 105 συμμετοχές. Τον τίτλο των Πρωταθλητών για το 2016 κατέκτησαν οι Λευτέρης Μανδρούκας-Νίκος Τσάδαρης, με Porsche 911 RSR, μετά από μάχη που κρίθηκε στο νήμα με τους Παναγιώτη Παραδείση-Κωνσταντίνο Ποιμενίδη με Ford Escort RS 2000, οι οποίοι κέρδισαν ταυτόχρονα τα Κύπελλα των Κατηγοριών 3 και 2, αντίστοιχα.

Το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ράλλυ Ιστορικών Αυτοκινήτων 2016 με αριθμούς

Αγώνες: 7

Ειδικές Διαδρομές  (σύνολο): 39

Αγωνιστικά Χιλιόμετρα (σύνολο): 487,5

Συμμετοχές (Σύνολο): 105

Νίκες (Σύνολο): Λευτέρης Μανδρούκας 4, Αντώνης Γιοβάς-Παναγιώτης Παραδείσης-Γιάννης Τσαλαματάς 1

Ταχύτεροι Χρόνοι (Σύνολο): Λευτέρης Μανδρούκας 15, Γιώργος Μουρτζούκος 8, Παναγιώτης Παραδείσης 7, Φραγκίσκος Σταφυλοπάτης 4, Αντώνης Γιοβάς-Γιάννης Τσαλαματάς 2, Σπύρος Πετρίδης 1

 

Αγώνες σε Χώμα: 2

Ειδικές Διαδρομές (Χώμα): 7

Αγωνιστικά Χιλιόμετρα (Χώμα): 118,2

Συμμετοχές (Χώμα): 38

Νίκες (Χώμα): Αντώνης Γιοβάς-Παναγιώτης Παραδείσης 1

Ταχύτεροι Χρόνοι (Χώμα): Παναγιώτης Παραδείσης 4, Αντώνης Γιοβάς 2, Σπύρος Πετρίδης 1

 

Αγώνες σε Άσφαλτο: 5

Ειδικές Διαδρομές (Άσφαλτος): 32

Αγωνιστικά Χιλιόμετρα (Άσφαλτος): 369,3

Συμμετοχές (Άσφαλτος): 67

Νίκες (Άσφαλτος): Λευτέρης Μανδρούκας 4, Γιάννης Τσαλαματάς 1

Ταχύτεροι Χρόνοι (Άσφαλτος): Λευτέρης Μανδρούκας 15, Γιώργος Μουρτζούκος 8, Φραγκίσκος Σταφυλοπάτης 4, Παναγιώτης Παραδείσης 3, Γιάννης Τσαλαματάς 2

 

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΟΔΗΓΩΝ

1. Λευτέρης Μανδρούκας

2. Παναγιώτης Παραδείσης

3. Γιώργος Παραδείσης

4. Σπύρος Πετρίδης

5. Γιάννης Καλαϊτζιάν

6. Γιάννης Λυκάκης

 

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΣΥΝΟΔΗΓΩΝ

1. Νίκος Τσάδαρης

2. Κωνσταντίνος Ποιμενίδης

3. Απόστολος Πάλλας

4. Μαριάννα Καλογηράτου

5. Μιχάλης Φράγκου

6. Μαρία Καμπούροβα

 

ΚΥΠΕΛΛΟ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 2 (ΟΔΗΓΟΙ)

1. Παναγιώτης Παραδείσης

2. Αντώνης Γιοβάς

3. Γιώργος Παραδείσης

 

ΚΥΠΕΛΛΟ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 2 (ΣΥΝΟΔΗΓΟΙ)

1. Κωνσταντίνος Ποιμενίδης

2. Κωνσταντίνος Γρηγοριάδης

3. Παναγιώτης Φωτεινόπουλος

 

ΚΥΠΕΛΛΟ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 3 (ΟΔΗΓΟΙ)

1. Λευτέρης Μανδρούκας

2. Γιώργος Παραδείσης

3. Παναγιώτης Παραδείσης

 

ΚΥΠΕΛΛΟ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 3 (ΣΥΝΟΔΗΓΟΙ)

1. Νίκος Τσάδαρης

2. Μιχάλης Φράγκου

3. Κωνσταντίνος Ποιμενίδης

 

Αναλυτική Τελική Βαθμολογία