Κύπελλο Χώματος 2016: Τιτλούχοι!

Το Κύπελλο Χώματος αποτελεί ανέκαθεν έναν ιδιαίτερα θεαματικό θεσμό, με πιστούς οπαδούς τόσο από τη μεριά των συμμετεχόντων, όσο και από εκείνη των θεατών.

Ο φετινός θεσμός περιλάμβανε 5 αγώνες, που πραγματοποιήθηκαν στην ευρύτερη περιοχή της Πελοποννήσου και είχε διάρκεια 8 μηνών, καθώς η αυλαία άνοιξε στις αρχές Μαρτίου με το Εαρινό Ράλλυ Σπριντ στην Κορινθία και έπεσε λίγο πριν τα τέλη Νοεμβρίου, με το Ράλλυ Σπριντ Μολών Λαβέ, στην περιοχή της Σπάρτης.

Το Κύπελλο Χώματος συγκέντρωσε συνολικά 147 συμμετοχές και Κυπελλούχοι αναδείχθηκαν οι Γιάννης Μπαντούνης-Κώστας Σούκουλης, που μοιράστηκαν ένα Mitsubishi Lancer EVO VI, με τον οδηγό από τον Πύργο να κατακτά τον τίτλο για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά. Όσον αφορά στην Κατηγορία F2, τον τίτλο κατέκτησαν οι Γιάννης Μποζιονέλος-Βαγγέλης Παναρίτης, με ένα πισωκίνητο Ford Escort RS 2000 της Κατηγορίας C3.

Το Κύπελλο Χώματος 2016 με αριθμούς

Αγώνες: 5

Ειδικές Διαδρομές  (σύνολο): 13

Αγωνιστικά Χιλιόμετρα (σύνολο): 163,04

Συμμετοχές (Σύνολο): 147

Νίκες: Γιάννης Μπαντούνας 3, Κωνσταντίνος Χαλιβελάκης-Θέμης Χαλκιάς 1

Ταχύτεροι Χρόνοι: Γιάννης Μπαντούνας 9, Θέμης Χαλκιάς 3, Κωνσταντίνος Χαλιβελάκης 1

 

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΟΔΗΓΩΝ

1. Γιάννης Μπαντούνας

2. Στέλιος Λαϊνόπουλος

3. Πάνος Κωνσταντάκος

4. Χρήστος Παλαιολόγος

5. Κωνσταντίνος Χαλιβελάκης

6. Θέμης Χαλκιάς

 

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΣΥΝΟΔΗΓΩΝ 

1. Κώστας Σούκουλης

2. Αναστάσιος Παπαδόπουλος

3. Λεωνίδας Μαχαίρας

4. Δημήτρης Σελλής

5. Μάριος Τσαούσογλου

6. Κώστας Κόντος

 

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΟΔΗΓΩΝ F2

1. Γιάννης Μποζιονέλος

2. Κώστας Αντωνίου

3. Θόδωρος Πανούτσος

4. Θόδωρος Τσάκαλος

5. Αντώνης Αγγελόπουλος

6. Γιάννης Αναγνωστάκος

 

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΣΥΝΟΔΗΓΩΝ F2

1. Βαγγέλης Παναρίτης

2. Θεόδωρος Μούγιος

3. Παναγιώτης Πανούτσος

4. Απόστολος Κοτρώνης

5. Βαγγέλης Ακράτος

6. Χρήστος Μπακλώρης

 

ΕΠΑΘΛΟ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ C2 (ΟΔΗΓΟΙ)

1. Γιάννης Μπαντούνας

2. Στέλιος Λαϊνόπουλος

3. Πάνος Κωνσταντάκος

 

ΕΠΑΘΛΟ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ C2 (ΣΥΝΟΔΗΓΟΙ)

1. Κώστας Σούκουλης

2. Μάριος Τσαούσογλου

3. Αναστάσιος Παπαδόπουλος

 

ΕΠΑΘΛΟ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ C3 (ΟΔΗΓΟΙ)

1. Κώστας Αντωνίου

2. Γιάννης Μποζιονέλος

3. Γιάννης Αναγνωστάκος

 

ΕΠΑΘΛΟ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ C3 (ΣΥΝΟΔΗΓΟΙ)

1. Θεόδωρος Μούγιος

2. Βαγγέλης Παναρίτης

3. Βασιλική Ψαράκη

 

Αναλυτική Τελική Βαθμολογία