Ανάβαση Αχλαδόκαμπου : Η βροχή έφερε τα πάνω κάτω

Μέσα σε ένα πλούσιο από πλευράς συμμετοχών και θεάματος Σ/Κ διεξήχθη η Ανάβαση Αχλαδόκαμπου η οποία αποτελεί τον 4ο γύρο του Valvoline Πανελληνίου Πρωταθλήματος Αναβάσεων 2018.

Η Ανάβαση Αχλαδόκαμπου 2018 διοργανώθηκε από τη START LINE υπό την αιγίδα του Δήμου Τρίπολης και Μέγα Χορηγό την GRAND CARE.

Ο αγώνας διεξήχθη με μεγάλη καθυστέρηση στο Α΄ του σκέλος λόγω των πολλών άτυχων αγωνιστικών συμβάντων τα οποία υποχρέωσαν τον Αλυτάρχη στη διακοπή της διαδικασίας εκκίνησης πέντε φορές έως ότου αποκατασταθεί πλήρως η διαδρομή.

Δυστυχώς και ο καιρός δεν ήταν ο καλύτερος σύμμαχος καθώς διεξήχθη μέσα σε ακραίες, μεταβαλλόμενες καιρικές συνθήκες οι οποίες και αυτές με τη σειρά τους δημιούργησαν προβλήματα στις ομάδες.

Ευτυχώς το Β΄ σκέλος ολοκληρώθηκε χωρίς κανένα απρόοπτο.

 

Η παρουσία των θεατών ήταν μεγάλη και οι περισσότεροι, αγνοώντας τις καιρικές συνθήκες, παρέμειναν μέχρι και τη λήξη του αγώνα.

 

Ο έντονος συναγωνισμός μεταξύ των συμμετεχόντων έφερε τα εξής αποτελέσματα:

 

Ομάδα Ν (17 εκκινήσαντες – 14 τερματίσαντες)

Νικητής                Νο 19, Παναγιώτης Κύρκος -KIRKOS RACING TEAM/ΑΣΜΑ με Mitsubishi Lancer Evo IX

2ος                           Νο 20, Ευάγγελος Παναρίτης -ΑΛΜΑ 4Χ4 ΝΑΥΠΛΙΟΥ με Mitsubishi Lancer Evo IX

3ος                           Νο 15, Διονύσιος Γιαννούλης -ΑΣΣΟΑΑ με Peugeot 106 S16

 

Ομάδα Α (19 εκκινήσαντες – 12 τερματίσαντες)

Νικητής                Νο 37, Λεωνίδας Κύρκος -KIRKOS RACING TEAM/ΑΣΜΑ με Ford Escort WRC

2ος                           Νο 41, Παναγιώτης Λιώρης -ΑΣΜΑ με Ford Escort WRC

3ος                           Νο 40, Ιωάννης Μποζιονέλος -ΑΛΜΑ 4Χ4 ΝΑΥΠΛΙΟΥ με Mitsubishi Lancer Evo VIII

 

Ομάδα Ε (21 εκκινήσαντες – 17 τερματίσαντες)

Νικητής                Νο 54, Τρύφωνας Χασάπης -ΑΛΤ με Citroen AX Sport 1.6

2ος                           Νο 43, Σπύρος Βοργιάς -ΑΛΤ με Peugeot 106 S16

3ος                           Νο 63, Γεώργιος Κεχαγιάς -ΑΣΣΟΑΑ με Ford Sierra RS Cosworth

 

Formula Saloon (22 εκκινήσαντες – 17 τερματίσαντες)

Νικητής                Νο 73, Κωνσταντίνος Λαζαρίδης -ΟΦΑΔ με Mitsubishi Evo VIII

2ος                           Νο 67, Παναγιώτης Σολδάτος -ΑΣΜΑ με Ford Fiesta 2.0 turbo

3ος                           Νο 76, Κωνσταντίνος Ζυγογιάννης -ΦΙΛΜΠΑ με Audi A3 1.6 turbo

 

Κατηγορία Ιστορικών (12 εκκινήσαντες – 11 τερματίσαντες)

Νικητής                Νο 95, Κωνσταντίνος Γιαννίκος -ΑΣΜΑ με Ford Escort RS2000

2ος                           Νο 88, Γεώργιος Γαβριηλίδης -START LINE με Ford Escort MKI RS1600

3ος                           Νο 92, Γεώργιος Κακαλής -ΑΣΜΑ με Ford Escort MKIΙ RS2000

 

Ομάδα Ν  έως 2 Λίτρα (15 εκκινήσαντες – 12 τερματίσαντες)

Νικητής                Νο 15, Διονύσης Γιαννούλης -ΑΣΣΟΑΑ με Peugeot 106 S16

2ος                           Νο 10, Κίμωνας Θέος -ΦΙΛΜΠΑ με Peugeot 106 S16

3ος                           Νο 5, Ηλίας Ασημακόπουλος -ΑΛΤ με Peugeot 106 S16

 

Ομάδα Α  έως 2 Λίτρα (13 εκκινήσαντες – 8 τερματίσαντες)

Νικητής                Νο 27, Παναγιώτης Κωστόγιαννης -ΑΛΤ με Citroen Saxo VTS

2ος                           Νο 31, Χρήστος Μάντεσης -ΑΟΛΑΠ με Honda Civic Type R

3ος                           Νο 28, Βασίλειος Ρέκκας -ΑΛΑΚ με Citroen Saxo VTS

 

Ομάδα Ε  έως 2 Λίτρα (17 εκκινήσαντες – 14 τερματίσαντες)

Νικητής                Νο 54, Τρύφωνας Χασάπης -ΑΛΤ με Citroen AX Sport 1.6

2ος                           Νο 43, Σπύρος Βοργιάς -ΑΛΤ με Peugeot 106 S16

3ος                           Νο 52, Θεόδωρος Μούγιος -ΑΛΤ με Ford Escort RS2000

 

Ομάδα Ν2

Νικητής                Νο 15, Διονύσης Γιαννούλης -ΑΣΣΟΑΑ με Peugeot 106 S16

2ος                           Νο 10, Κίμωνας Θέος -ΦΙΛΜΠΑ με Peugeot 106 S16

3ος                           Νο 5, Ηλίας Ασημακόπουλος -ΑΛΤ με Peugeot 106 S16

 

Ομάδα Ν4 (Δεν προσμετρά)

1ος                           Νο 19, Παναγιώτης Κύρκος -KIRKOS RACING TEAM/ΑΣΜΑ με Mitsubishi Lancer Evo IX

2ος                           Νο 20, Ευάγγελος Παναρίτης -ΑΛΜΑ 4Χ4 ΝΑΥΠΛΙΟΥ με Mitsubishi Lancer Evo IX

 

Κλάση Α5 (Δεν προσμετρά)

Νο 22, Ιωσήφ Βουτσινός -DEKAS RACING TEAM/ΑΣΜΑ με Fiat Cinquencento Sporting

 

Κλάση Α6

Νικητής                Νο 27, Παναγιώτης Κωστόγιαννης -ΑΛΤ με Citroen Saxo VTS

2ος                           Νο 28, Βασίλειος Ρέκκας -ΑΛΑΚ με Citroen Saxo VTS

3ος                           Νο 26, Γεώργιος Γιαννόπουλος -ΑΛΤ με Citroen Saxo VTS

 

Κλάση Α7

Νικητής                Νο 31, Χρήστος Μάντεσης -ΑΟΛΑΠ με Honda Civic Type R

2ος                           Νο 34, Γεώργιος Αναδιώτης -ΑΣΜΑ με Renault Clio Sport 2.0

3ος                           Νο 30, Αλέξανδρος Τσιόγκας -ΕΛΛΑΔΑ με Peugeot 106 S16

 

Κλάση Α8

Νικητής                Νο 37, Λεωνίδας Κύρκος -KIRKOS RACING TEAM/ΑΣΜΑ με Ford Escort WRC

2ος                           Νο 41, Παναγιώτης Λιώρης -ΑΣΜΑ με Ford Escort WRC

3ος                           Νο 40, Ιωάννης Μποζιονέλος -ΑΛΜΑ 4Χ4 ΝΑΥΠΛΙΟΥ με Mitsubishi Lancer Evo VIII

 

Κλάση Ε10

Νικητής                Νο 43, Σπύρος Βοργιάς -ΑΛΤ με Peugeot 106 S16

2ος                           Νο 42, Γεώργιος Ντέκας -DEKAS RACING TEAM/ΑΣΜΑ με Citroen Saxo VTS

3ος                           Νο 48, Κωνσταντίνος Ντέκας -DEKAS RACING TEAM/ΑΣΜΑ με Peugeot 205 Rallye 1.6

 

Κλάση Ε11

Νικητής                Νο 54, Τρύφωνας Χασάπης -ΑΛΤ με Citroen AX Sport 1.6

2ος                           Νο 52, Θεόδωρος Μούγιος -ΑΛΤ με Ford Escort RS 2000

3ος                           Νο 53, Ηλίας Τσαγγαράς -ΑΣΜΑ με Opel Astra K/C

 

Κλάση Ε12

Νικητής                Νο 63, Γεώργιος Κεχαγιάς -ΑΣΣΟΑΑ με Ford Sierra RS Cosworth

2ος                           Νο 60, Γεώργιος Κουρασμενάκης -ΑΛΑΧΑΝΙΩΝ με BMW M3 E36

3ος                           Νο 61, Θεοδώρα Χόνδρου -ΑΛΑΚΑΛΑΜΑΤΑΣ με Ford Sierra RS Cosworth

 

FSA (Δεν προσμετρά)

Νο 64, “ILIO” -ΑΛΑΚΑΛΑΜΑΤΑΣ με Ferrari 458 Challenge

 

FSA2L (Δεν προσμετρά)

1ος                           Νο 65, Αθανάσιος Ασίκης -START LINE με Honda Civic Type R

2ος                           Νο 66, Ρένος Παπαδάτος -ΑΛΕΖ με Peugeot 106 S16

 

FST

Νικητής                Νο 73, Κωνσταντίνος Λαζαρίδης -ΟΦΑΔ με Mitsubishi Evo VIII

2ος                           Νο 67, Παναγιώτης Σολδάτος -ΑΣΜΑ με Ford Fiesta 2.0 turbo

3ος                           Νο 69, Κωνσταντίνος Πατσουρέας -KIRKOS RACING TEAM/ΑΣΜΑ με Mitsubishi Lancer Evo IX

 

FST2

Νικητής                Νο 76, Κωνσταντίνος Ζυγογιάννης -ΦΙΛΜΠΑ με Audi A3 1.6 turbo

2ος                           Νο 80, Ιορδάνης Κωνσταντινίδης -ΛΑΜΚΕ με Skoda Fabia 1.4 16V

3ος                           Νο 77, Γεώργιος Ανδριανόπουλος -START LINE με Ford Sierra RS Cosworth

 

SEAJETS CUP

Νικητής                Νο 83, Ταξιάρχης Ασημακόπουλος -START LINE με Skoda Fabia 1.2 turbo

2ος                           Νο 84, Βασίλης Κοκλάνης -ΛΑΜΚΕ με Skoda Fabia 1.2 turbo

3ος                           Νο 81, Δημήτρης Κοκμωτός -ΕΛΛΑΔΑ με Skoda Fabia 1.2 turbo

 

Ιστορικά Κατηγορίες 1,2,3,4

Νικητής                Νο 95, Κωνσταντίνος Γιαννίκος -ΑΣΜΑ με Ford Escort RS2000

2ος                           Νο 88, Γεώργιος Γαβριηλίδης -START LINE με Ford Escort MKI RS1600

3ος                           Νο 92, Γεώργιος Κακαλής -ΑΣΜΑ με Ford Escort MKIΙ RS2000

 

Ιστορικά Κατηγορίες 1,2

Νικητής                Νο 88, Γεώργιος Γαβριηλίδης -START LINE με Ford Escort MKI RS1600

2ος                           Νο 86, Γεώργιος Καρράς -ΑΛΤ με BMW 2002 Ti

3ος                           Νο 87, Κωνσταντίνος Κοφινάς -ΑΣΜΑ με Alfa Romeo GT Veloce 2000

 

 

 

 

Ιστορικά Κατηγορία 3

Νικητής                Νο 95, Κωνσταντίνος Γιαννίκος -ΑΣΜΑ με Ford Escort RS2000

2ος                           Νο 92, Γεώργιος Κακαλής -ΑΣΜΑ με Ford Escort MKIΙ RS2000

3ος                           Νο 96, Ιωάννης Κάτσικας -KIRKOS RACING TEAM/ΕΛΛΑΔΑ με Ford Escort MKIΙ RS2000

 

Ιστορικά Κλάση έως 2000cc

Νικητής                Νο 95, Κωνσταντίνος Γιαννίκος -ΑΣΜΑ με Ford Escort RS2000

2ος                           Νο 88, Γεώργιος Γαβριηλίδης -START LINE με Ford Escort MKI RS1600

3ος                           Νο 92, Γεώργιος Κακαλής -ΑΣΜΑ με Ford Escort MKIΙ RS2000

 

Η ΑΛ ΤΡΙΠΟΛΗΣ απέμεινε Κύπελλα στους έξι (6) πρώτους αθλητές της, ανάλογα με τους χρόνους που πραγματοποίησαν:

Νικητής                Νο 54, Τρύφωνας Χασάπης με Citroen AX Sport 1.6 (χρόνος 06.28.89)

2ος                           Νο 43, Σπύρος Βοργιάς με Peugeot 106 S16 (χρόνος 06.31.33)

3ος                           Νο 52, Θεόδωρος Μούγιος με Ford Escort RS2000 (χρόνος 06.42.92)

4ος                                        Νο 27, Παναγιώτης Κωστόγιαννης με Citroen Saxo VTS (χρόνος 06.44.37)

5 ος                          Νο 5, Ηλίας Ασημακόπουλος με Peugeot 106 S16 (χρόνος 06.57.71)

6ος                           Νο 26, Γεώργιος Γιαννόπουλος με Citroen Saxo VTS (χρόνος 07.08.38)

 

Η ΑΛΑ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ απέμεινε Κύπελλα στους τρεις (3) πρώτους αθλητές της, ανάλογα με τους χρόνους που πραγματοποίησαν:

Νικητής                Νο 36, Νικόλαος Παπαδόπουλος με Ford Escort WRC (χρόνος 06.50.75)

2ος                           Νο 50, Χριστόφορος Αλεξόπουλος με Opel Ascona 2.0 (χρόνος 07.04.60)

3ος                           Νο 64, “ILIO” με Ferrari 458 Challenge (χρόνος 07.10.66)

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΓΩΝΑ

1ο ΣΚΕΛΟΣ ΔΟΚΙΜΩΝ

2ο ΣΚΕΛΟΣ ΔΟΚΙΜΩΝ

3ο ΣΚΕΛΟΣ ΔΟΚΙΜΩΝ

1ο ΣΚΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ

2ο ΣΚΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ