Προσωρινό Πρόγραμμα Πρωταθλημάτων και Κυπέλλων 2018

Η Επιτροπή Αγώνων (ΕΠ.Α.) της ΟΜΑΕ ανακοινώνει το προσωρινό πρόγραμμα των Πρωταθλημάτων και Κυπέλλων Αυτοκινήτου του 2018.

Η κύρια αλλαγή της νέας αγωνιστικής χρονιάς, που αποτελείται από μικρότερο αριθμό αγώνων, είναι ο διαχωρισμός του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Ράλλυ, σε Πρωτάθλημα Χώματος (που θα περιλαμβάνει 5 αγώνες) και σε Πρωτάθλημα Ασφάλτου (7 αγώνες, εκ των οποίων θα προσμετρούν οι 5).

Επιπλέον, στο πλαίσιο της συνεχιζόμενης προσπάθειας αναγέννησης του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Ταχύτητας, ο θεσμός προγραμματίζεται να ξεκινήσει την Άνοιξη από την Τρίπολη, και να περιλαμβάνει 4 αγώνες.

Το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Αναβάσεων περιλαμβάνει 8 αγώνες, εκ των οποίων στην τελική βαθμολόγηση θα προσμετρούν οι 5.

Τα προγράμματα των Πρωταθλημάτων Karting, Dragster και Drift, καθώς και των θεσμών Ατομικής Χρονομέτρησης, Δεξιοτεχνιών και Πλοηγήσεων και των Αγώνων 4×4, θα ανακοινωθούν τις προσεχείς ημέρες.

Υπενθυμίζεται ότι το παρακάτω πρόγραμμα είναι προσωρινό, καθώς περισσότερα θα ανακοινωθούν με την επίσημη Προκήρυξη των πρωταθλημάτων σε επόμενη επικοινωνία.

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΧΩΜΑΤΟΣ (προσμετρούν 5/5)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ 14-15 Απριλίου

ΦΘΙΩΤΙΔΟΣ 12-13 Μαΐου

ΑΚΡΟΠΟΛΙΣ 02-03 Ιουνίου

ΑΣΜΑ 08-09 Σεπτεμβρίου

ΚΟΡΙΝΘΟΣ 03-04 Νοεμβρίου

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΣΦΑΛΤΟΥ (προσμετρούν 5/7)

ΑΓΙΟΣ ΜΕΡΚΟΥΡΙΟΣ 21-22 Απριλίου

ΛΑΜΙΑ 12-13 Μαΐου

ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ 09-10 Ιουνίου

ΔΩΔΩΝΗΣ 07-08 Ιουλίου

ΔΕΘ 15-16 Σεπτεμβρίου

ΛΑΡΙΣΑ 13-14 Οκτωβρίου

ΠΑΛΑΔΙΟ 24-25 Νοεμβρίου

ΚΥΠΕΛΛΟ ΧΩΜΑΤΟΣ (προσμετρούν 4/5)

ΛΙΒΑΔΕΙΑ 03-04 Μαρτίου

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ 19-20 Μαΐου

ΑΜΑΛΙΑΔΑ 23-24 Ιουνίου

ΚΑΛΑΜΑΤΑ 29-30 Σεπτεμβρίου

ΜΑΥΡΟ ΡΟΔΟ 20-21 Οκτωβρίου

ΚΥΠΕΛΛΟ ΡΑΛΛΥ ΒΟΡΕΙΟΥ ΕΛΛΑΔΟΣ (προσμετρούν 5/6)

ΒΕΛΒΕΝΤΟΣ 17-18 Μαρτίου

ΘΕΡΜΑΪΚΟΥ 28-29 Απριλίου

ΦΙΛΙΠΠΟΣ 19-20 Μαΐου

ΑΛΜΥΡΟΣ 30 Ιουνίου – 1 Ιουλίου

ΔΕΘ 15-16 Σεπτεμβρίου

ΣΕΡΡΕΣ 20-21 Οκτωβρίου

ΚΥΠΕΛΛΟ ΡΑΛΛΥ ΝΟΤΙΟΥ ΕΛΛΑΔΟΣ (προσμετρούν 5/6)

ATTIKO 17-18 Φεβρουαρίου

ΑΧΑΙΟΣ 10-11 ΜΑΡΤΙΟΥ

ΑΓΙΟΣ ΜΕΡΚΟΥΡΗΣ 21-22 Απριλίου

ΑΙΓΙΟ 01-02 Σεπτεμβρίου

ΕΛΛΑΔΑ 06-07 Οκτωβρίου

ΠΑΛΑΔΙΟ 24-25 Νοεμβρίου

ΚΥΠΕΛΛΟ ΡΑΛΛΥ ΚΡΗΤΗΣ (προσμετρούν 4/5)

ΑΟΚ Σπριντ (1) 03-04 Μαρτίου

ΑΛΑΧ Σπριντ (1) 31 Απριλίου – 1 Μαΐου

ΑΟΚ Σπριντ (2) 22-23 Σεπτεμβρίου

ΡΑΛΛΥ ΚΡΗΤΗΣ 20-21 Οκτωβρίου

ΑΛΑΧ Σπριντ (2) 17-18 Νοεμβρίου

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΑΒΑΣΕΩΝ (προσμετρούν 5/8)

ΔΙΟΝΥΣΟΣ 17-18 Μαρτίου

ΡΙΤΣΩΝΑ 28-29 Απριλίου

ΚΥΜΗ* 19-20 Μαΐου

ΑΧΛΑΔΟΚΑΜΠΟΣ 16-17 Ιουνίου

ΟΜΑΛΟΣ 01-02 Σεπτεμβρίου

ΜΟΣΧΟΚΑΡΥΑ 22-23 Σεπτεμβρίου

ΠΟΡΤΑΡΙΑ 20-21 Οκτωβρίου

ΠΙΤΙΤΣΑ 10-11 Νοεμβρίου

ΚΥΠΕΛΛΟ ΑΝΑΒΑΣΕΩΝ ΒΟΡ. ΕΛΛΑΔΟΣ(προσμετρούν 5/7)

ΤΟΞΟΤΕΣ 14-15 Απριλίου

ΚΟΡΥΛΟΒΟΣ 05-06 Μαΐου

ΝΙΓΡΙΤΑ 26-27 Μαΐου

ΚΑΣΤΑΝΙΑ 16-17 Ιουνίου

ΛΙΒΑΔΙ 14-15 Ιουλίου

ΒΛΑΣΤΗ 08-09 Σεπτεμβρίου

ΕΛΑΣΣΟΝΑ 06-07 Οκτωβρίου

ΚΥΠΕΛΛΟ ΑΝΑΒΑΣΕΩΝ ΝΟΤ. ΕΛΛΑΔΟΣ(προσμετρούν 5/6)

ΑΙΓΕΙΡΑ 03-04 Μαρτίου

ΑΓΙΑ ΑΝΝΑ 14-15 Απριλίου

ΖΑΚΥΝΘΟΣ 05-06 Μαΐου

ΛΑΣΗΘΙ 23-24 Ιουνίου

ΔΗΜΗΤΣΑΝΑ 21-22 Ιουλίου

ΠΙΤΙΤΣΑ 10-11 Νοεμβρίου

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ (4/4)

ΤΡΙΠΟΛΗ 31 Μαρτίου – 1 Απριλίου

ΜΕΓΑΡΑ 23-24 Ιουνίου

ΤΡΙΠΟΛΗ 27-28 Οκτωβρίου

ΜΕΓΑΡΑ 01-02 Δεκεμβρίου

TIMED RALLY CHALLENGE / DIRT GAMES CHALLENGE

ΑΘΗΝΑ (DGC) 24-25 Μαρτίου

ΑΛΑΚαλαμάτας (TRC) 09-10 Ιουνίου

ΜΕΓΑΡΑ (DGC) 23-24 Ιουνίου

ΛΑΣπάρτης (TRC) 30 Ιουνίου – 1 Ιουλίου

ArtOfSpeed (TRC) 25-26 Αυγούστου

ΑΛΑΚορινθίας (TRC / DGC) 15-16 Σεπτεμβρίου

ΧΑΛΚΙΔΑ (TRC / DGC) 13-14 Οκτωβρίου